Elektronika i Technologia...

tu znajdziesz interesujące Cię kwestie!

Jakie cechy musi posiadać tester oprogramowania? Czy tego rodzaju jak programista, czy zupełnie inne?

Proces tworzenia oprogramowania to niesamowicie trudne zadanie, dlatego też wymaga pracy całej grupy projektowej. Najważniejsza jest natomiast rola dwóch osób: testera i programisty. Tak bowiem jest, iż mamy do czynienia z tym samym projektem, lecz z dwoma zupełnie innymi spojrzeniami na różne tematy. Mówiąc dokładniej, w taki sposób mogą stworzyć się dwie grupy gdzie pojawią się trudności w komunikacji oraz w konsekwencji stanowią cenną wiedzę jeśli chodzi o jakość systemu.


komputer
Napisał: reynermedia
Na podstawie: http://www.flickr.com
Przykładowo może się to wydarzyć, kiedy testujemy systemy embedded (http://sii.pl/systemy-wbudowane/), lecz nie tylko. W dobrze dopasowanym zespole projektowym osoby testujące jak i programiści mogą uzupełniać się wzajemnie, dzięki temu sobie pomagają, ponieważ mogą dostarczać potrzebne informacje i umiejętności. Nie do przecenienia także jest fakt, iż mogą spoglądać na przyszły produkt z różnej perspektywy. Sporym błędem w różnych firmach jest odbieranie testerów jak programistów, ale młodszych stażem.

Niestety przez to zachęca się tych specjalistów do rozwijania umiejętności jak i nastawienia typowego dla programistów, tymczasem testowanie oprogramowania to całkowicie inna bajka (http://sii.pl/testy-qa/). W rzeczywistości dobry tester posiada cechy, jakie kontrastują z tym, czym odznacza się programista. Zdają sobie z tego sprawę dobrzy menedżerowie, dzięki czemu są oni w stanie połączyć owe cechy w jeden, zgodnie oraz bezproblemowo funkcjonujący zespół. Taki programista oraz tester wzajemnie świetnie się uzupełniają, każdy z nich natomiast wnosi dużo do zespołu. Wielu programistów nie wie nawet, jak żmudnym i trudnym zadaniem jest testowanie.


Idealny tester bowiem powinien posiadać cechy, takie jak cierpliwość, elastyczność, jak również umiejętność dostrzegania szczegółów, jak również całości mechanizmu działaniu procesu. Sporo testerów między innymi często przez takie rzeczy odczuwa frustrację, gdy pracują z programistami, jacy uważają testowanie za coś gorszego, albo też, za coś czym może zająć się każdy. Osoby testujące potrzebują tak dużej wiedzy, którą posiadają końcowi użytkownicy systemu. To powoduje, że są w stanie użytkować produkt w sposób, w jaki robi to klient, zamiast w taki sposób jak chciałby tego programista. Z tego też powodu ta współpraca jest tak istotna i często decyduje o ostatecznym rezultacie. Musi o tym pamiętać każda firma chcąca wyprodukować coś, co całkowicie sprawdzi się jako produkt w praktyce.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-08-04 11:39:22
Tagi: programista, proces, użytkownicy, Programiści