Elektronika i Technologia...

tu znajdziesz interesujące Cię kwestie!

Kilka podstawowych informacji na temat podstawek używanych we współczesnych komputerach.

Każda kolejna rodzina procesorów znacząco się różni od swoich poprzedników. Z tego powodu wymagać też będzie nowych, odpowiednich płyt głównych, jakie będą potrafiły wykorzystać nowe możliwości i technologie.
element
Napisał: Steve Jurvetson
Na podstawie: http://www.flickr.com


klientów
Napisał: 7 w d
Na podstawie: http://www.flickr.com


Procesory na przestrzeni lat znacząco powiększały swoje możliwości obliczeniowe, a często za tym szła liczba nóżek, jakie się w nich znajdowały. Z tego też powodu każda kolejna generacja najczęściej wiązała się z nowym rodzajem podstawki, do której wkładano procesor. Podstawki będą się od siebie różnić nie tylko ilością pinów, ale też sposobem montowania. Przykładowo socket 775 - czy socket a jest trudno dostępna, dedykowany dla firmy intel, cechował się tym, że zamiast otworów na nóżki posiadał dotykowe pola, a procesor sprężyste blaszki. Za to socket a to była klasyczna konstrukcja AMD, z 453 pinami.


Dla prawidłowej pracy komputera bardzo ważne jest, aby układ był właściwie włożone w podstawkę. W przypadku opisywanych wcześniej podstawek Intela czasami były problemy z tym, że blaszki się łamały i układ był do wyrzucenia - Ceneo. Normalne podstawki, przykładowo takie jak socket am3, posiadają otwory, w jakie wkłada się nóżki procesora, a później odpowiednią dźwignią dociska się wszystko, żeby były odpowiednie styki.
W związku z tym że producenci przy nowych odmianach podstawek niekiedy zmieniają tylko niedużą ich część, co przykładowo ma miejsce przy socket fm1, to trzeba być ostrożnym przy montażu żeby nie próbować użyć nieodpowiedniego procesora. Jeśli się wszystko zrobi w umiejętny sposób, to w większości przypadków procesory można montować na płytach więcej niż jeden raz.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-09-05 16:03:48
Tagi: firm, technologie, miejsce, typ