Elektronika i Technologia...

tu znajdziesz interesujące Cię kwestie!

Samoczynne sterowanie procesami bez udziału człowieka

Jak definiujemy pojęcie automatyka przemysłowa?


Automatyka okazuje się być dyscypliną nauki, wpływającej na rozwój zagadnień sterowania wieloma działaniami. Sterowanie dotyczy na ogół procesów technologicznych i przemysłowych.


ta strona
Napisał: per egevad
Na podstawie: http://www.flickr.com


Automatyka ma swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie udział człowieka jest niewielkie lub jego udział jest niezwykle ograniczony. Na wzrost automatyki wpływ mają także robotyka, automatyzacja czy też pewne procedury informatyczne. W ostatnim okresie duże znaczenie powodujące rozwój automatyki przemysłowej miało zastosowanie technologii informatycznych. Wykorzystanie informatyki w automatyce jest powodowane zastępowaniem urządzeń analogowych, narzędziami numerycznymi, i samym rozwojem systemów operacyjnych. Powiązanie to pozwoliło na zdalny odczyt i nastawianie parametrów oraz diagnostykę parametrów procesu i sterownika, a ponadto bezprzewodową zmianę algorytmu regulacji.
Automatyka przemysłowa ma w zasięgu cały szereg dziedzin przemysłowych, w których stosujemy takie dla przykładu urządzenia i elementy jak: zawory, motory, napędy, czy też pompy stopniujące i procesowe. Falowniki, to inny sposób mechanicznego sterowania. Takim określeniem nazywamy instrumenty, o potocznej nazwie przemiennika częstotliwości lub przetwornicy częstotliwości. Ma to swój początek stąd, że falownik Arapneumatik okazuje się być jednym z części składowych przemiennika. W taki sposób nazywamy również urządzenie zmieniające prąd stały na ten zmienny. Zawory kluczowe to kolejny przykład wykorzystania automatyki w gospodarce przemysłowej. Tak nazywamy nasze popularne kurki.


Zawory kulowe pospoliciej to zawory obrotowe, których wnętrze wypełnia niejednokrotnie kula, a czasem – jej fragment. Znajdują wykorzystanie jako instalacja zaporowa do zamykania i otwierania cyrkulacji.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-12-01 02:00:55
Tagi: narzędzia, projekt, człowiek, maszyny