Elektronika i Technologia...

tu znajdziesz interesujące Cię kwestie!

Gdzie stosowane są ochronniki przepięciowe? Do jakich rzeczy służą? Czy używane są także w przypadku fotowoltaiki?

Urządzenia elektryczne poddawane są oddziaływaniu prądu o różnego rodzaju nasileniu. Najczęściej takie nasilenie jest kontrolowane, jednak czasem zdarzają się sytuacje, kiedy napięcie jest za duże i wtedy urządzenie może być zagrożone awarią.


Jakiego rodzaju zabezpieczenie stosowane jest na tego typu ewentualne sytuacje?
Ochronnik przeciwprzepięciowy (http://www.pelelectric.pl/oferta/ograniczniki-przepiec) montuje się na aparaturze w razie tego typu sytuacji. Dawniej zwany był odgromnikiem właśnie dlatego, że sytuacje, o jakich mowa to przykładowo uderzenie pioruna. Wtedy, gdy dojdzie do wyładowania na przykład podczas burzy, tworzy się czasowe przepięcie. tego typu urządzenie skraca czas oraz siłę impulsu. Takie urządzenie montuje się często na kluczowych częściach trakcji elektrycznej, na przykład są to transformatory.


http://www.pelelectric.pl/oferta/ograniczniki-przepiec/ograniczniki-przepiec-dc-do-ochrony-instalacji-fotowoltaicznych/
Napisał: clry2
Na podstawie: http://www.flickr.com


Jeśli chodzi o ograniczniki fotowoltaika także stosuje je do zabezpieczenia systemu. W fotowoltaice stosuje się głównie dwa typy ograniczników. Tam, w jakich ma się do czynienia z prądem stałym są to specjalne ograniczniki, z kolei tam gdzie znajduje się prąd przemienny są one normalne. Dobrze jest również wiedzieć, iż jeśli dobrane zostaną one niewłaściwie to realne jest zagrożenie pożarowe. Na pewno też system fotowoltaiczny powinien zostać zainstalowany razem z systemem odgromowym. Natomiast używać należy, by tego typu urządzenie nie znajdowało się blisko części systemu PV.


Takie ograniczniki mają szerokie zastosowanie w miejscach, gdzie zagrożenie przepięciami jest realne. Minusem jest z pewnością ich cena, dlatego trzeba zastanowić się czy zastosowanie ich jest aby niezbędne.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-04 10:16:58
Tagi: części, element, sprzęty