Elektronika i Technologia...

tu znajdziesz interesujące Cię kwestie!

Czym jest wibrometr oraz do których zastosowań jest wykorzystywany?

W dzisiejszych dniach bardzo wiele urządzeń, których na co dzień używamy do różnorodnych celów musi przed opuszczeniem firmy lub nawet wcześniej, przed podjęciem decyzji o produkcji takiego urządzenia, przejść niemało różnorodnych testów.


Dla przykładu w przemyśle samochodowym zalicza się do nich np. badanie amplitudy wstrząsów automatycznych.
użytkownik
Napisał: Maurizio Pesce
Na podstawie: http://www.flickr.com


wibrometr


Wszakże jadący pojazd, a zatem również wszelakie elementy, z jakich jest on zbudowany, cały czas jest narażony na wszelakiego rodzaju drgania. A przecież niemało elementów jest wykonanych z metalu, czyli surowca, który wystawiony jest na tak zwane zmęczenie. Dlatego też przed podjęciem decyzji o produkcji danej części, wielokrotnie robi się próby w urządzeniu pod nazwą wibrometr. Jak już to było powiedziane, funkcjonuje ono do pomiaru częstotliwości drgań, czyli w tym przypadku, badania jakości danej części. Odmienne kontrole, które można by sporządzić za pomocą wibrometru to pomiar przesunięcia, nasilenia czy też prędkości badanego elementu.


W rzeczywistości znajduje on zastosowanie między innymi do kontroli wstrząsów wału napędowego w silnikach spalinowych. Należałoby nadmienić, iż w nowszych odmianach wspomnianego sprzętu do zwiększenia precyzji pomiarów wykorzystywany jest także laser. Z jakiego powodu? Gdyż w wypadku mnóstwa mechanizmów, od ich najwyższej jakości w co poniektórych wypadkach może zależeć nawet człowiecze życie.
Dlatego także wibrometr to tak ważne narzędzie, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Podsumowania z badań zrobionych za pomocą wibrometru przekazywane są do laptopa, jaki może w odpowiednim programie utworzyć przykładowo wykres amplitudy drgań.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 15:40:09
Tagi: materiał, rzeczy, pojazd