Elektronika i Technologia...

tu znajdziesz interesujące Cię kwestie!

Awaryjny urlop? Sprawdź, jak zgodnie z przepisami korzystać z wolnego na żądanie

Wolne na żądanie zwykle budzi naprawdę duże kontrowersje nie tylko wśród pracowników, lecz także wśród pracodawców. Zazwyczaj nie wiemy dobrze, jak brać tego typu wolne na żądanie, więc na wszelki wypadek w większości wypadków z tego nie korzystamy.
Zobacz, jak robić to zgodnie z przepisami - rozwiewamy dzisiaj wszelkie Twoje wątpliwości!


Jak wiele dni nam przysługuje?


Urlop na żądanie obejmuje cztery dni w ciągu roku kalendarzowego. Co ważne, prawo do tego urlopu ma jedynie pracownik, który wcześniej nabył prawa do urlopu wypoczynkowego, natomiast wolne na żądanie mieści się w ramach urlopu normalnego. Znaczy to, że nie mamy kolejnych czterech dni wolnego w ciągu roku, jednak korzystamy z urlopów na żądanie w ramach naszych dni urlopowych.


Jak wziąć taki urlop?


Jeśli chcesz wziąć urlop na żądanie, z pewnością powinieneś to zaanonsować pracodawcy. Tego rodzaju dni wolne nie są jednakże ujmowane w planie urlopowych na dany rok - ich istotą wszakże jest to, że zwykle potrzebujemy ich w nagłych sytuacjach. Jeśli zgłosisz przełożonemu chęć wzięcia wolnego na żądanie nawet w tym samym dniu, oczywiście nic złego nie powinno się stać.


efekty


Czy przełożony może Ci odmówić zgody na wolne?


W większości przypadków przyjmuje się, iż pracodawca nie może odmówić PRacownikowi prawa do wzięcia urlopu na żądanie.
W większości przypadków jest to bez wątpliwości prawda - chyba że chcesz brać urlop zupełnie bezpodstawnie - przykładowo jeżeli już od jakiegoś czasu wiesz, że nie będzie Cię danego dnia w pracy lub od dawna miałeś już coś zaplanowanego na ten dzień, a Twój pracodawca się o tym dowie, wtedy zdecydowanie może wyciągnąć poważne konsekwencje. Wówczas powinieneś raczej tradycyjnie zgłosić wcześniej urlop tego dnia.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-17 13:59:33
Tagi: rower, PRacownik, plan, pracy, dane