Elektronika i Technologia...

tu znajdziesz interesujące Cię kwestie!

Z głową w chmurze - Cloud Computing, czyli najnowocześniejsze przechowywanie danych

Jeśli korzystasz codziennie z takich rozwiązań jak Google Kalendarz, Google Dysk czy też Dropbox stykasz się z praktycznym użytkowaniem tzw. cloud computing. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy wszystkie niezbędne dane, zdjęcia oraz wszelkie zapiski ciągle w zasięgu ręki niezależnie od urządzenia z którego w danym momencie korzystamy.

cloud computing, chmura
Napisał: JD Hancock
Na podstawie: http://www.flickr.com
W najprostszym ujęciu, cloud computing czyli dane w chmurze, to sposób magazynowania i wglądu do danych oraz aplikacji przez Internet - bez rejestrowania tychże bezpośrednio na dysku twardym naszego PC albo laptopa czy też innego urządzenia. W jaki sposób to funkcjonuje? W standardowym, obowiązującym podejściu, programy i aplikacje włączaliśmy i zapisywaliśmy lokalnie na dysku twardym. Dane w chmurze jednakże, zachowywane są na serwerach firm zewnętrznych jak chociażby Google i udostępniane użytkownikom jako świadczenie dostępne przez Internet. Dzięki czemu możemy z nich korzystać z każdego miejsca, z dowolnego urządzenia mającego dostęp do sieci. To właśnie ta cecha powoduje, iż cloud computing jest technologią bardzo komfortową w użytkowaniu. odbiorca np. usługi Dropbox, płaci za dzierżawienie miejsca na serwerach korporacji Dropbox. Nie ma więc konieczności kupowania własnych serwerów takich jak. centos server, ażeby zapisywać wszystkie swoje dane tj. zdjęcia, filmy, bibliotekę muzyczną.chmura, dane, cloud computing
Napisał: Chris Potter
Na podstawie: http://www.flickr.com
Rozmawiając o danych w chmurze warto dodać, iż do rozwoju cloud computingu w pełni przyczynił się wzrost znaczenia technologii mobilnych - w tym smartfonów. Możliwości chmury są niemal nieograniczone natomiast sama technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wystarczy wspomnieć, iż już nawet całe urządzenia codziennego użytku potrafią być “zanurzone w chmurze”. Doskonałym przykładem jest Google Chromebook, czyli laptop, którego system operacyjny działa w technologii cloud computingu. ma również ogromne duże znaczenie nie tylko dla pojedynczych klientów lecz również dla dużych przedsiębiorstw. Stworzenie i utrzymanie złożonych programów komputerowych jest bardzo kosztowne i wymaga olbrzymich zasobów sprzętowych i ludzkich. Dzięki chmurze, można usunąć te czynniki ponieważ dane przedsiębiorstwo nie musi bezpośrednio zarządzać sprzętem i oprogramowaniem. Całością zajmuje się firma (zewnętrzna, która udostępnia dane utrzymywane na przeróżnych modelach serwerów tj. centos server, przez Internet.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-17 13:23:14
Tagi: PC, technologia, Cloud computing, Dropbox