Elektronika i Technologia...

tu znajdziesz interesujące Cię kwestie!

Rodzaje aparatów elektrycznych znajdujących zastosowanie w elektrycznych pojazdach trakcyjnych.

Artykuł zaczniemy od tego czym w ogóle są elektryczne aparaty mające zastosowanie w pojazdach trakcyjnych napędzanych elektrycznie, następnie zostaną zaprezentowane różne rodzaje tych aparatów.
Spróbujemy uporządkować tutaj inFormacje dotyczące pantografów.


Te aparaty elektryczne o których będziemy tutaj rozprawiać to odbieraki prądu, nazywane też pantografami. Odbieraki prądu odbieraki prądu do suwnic to jedne z ważniejszych elementów trakcyjnych pojazdów. Są one przeznaczone do pobierania prądu z napowietrznej sieci trakcyjnej przez pojazdy szynowe. Odbieraki prądu są bardzo często montowane na dachu tramwaju bądź lokomotywy. Bywa, że odbieraki prądu są mocowane na bokach elektrycznych pojazdów, ale jest to rzadko spotykane zjawisko.


Obecnie wyróżniamy następujące typy odbieraki prądu: odbierak łyżwowy, pałąki, odbierak rolkowy, odbierak belkowy, prętowy odbierak. Pantografy nieużywane współcześnie to ramkowy odbierak, odbierak zwany pałąkiem i też odbierak typu lira.


więcej o odbierakach prądu
Napisał: Barn Images
Na podstawie: http://www.flickr.com


Odbierak łyżwowy służy do odbierania energii elektrycznej z prądowych szyn i jest ma zastosowanie przede wszystkim w metrach. Pałąki, które w języku potocznym nazywane są też szelkami lub tyczkami są przeznaczone do odbierania prądu z napowietrznej sieci trakcyjnej. Pałąki są mocowane w trolejbUSAch. Rolkowy odbierak jest wykorzystywany głównie w górnictwie.
Duża wrażliwość na kierunek jazdy belkowego odbieraka była powodem wycofania go z produkcji. Prętowy odbierak znalazł zastosowanie głównie w górskich kolejkach w wesołych miasteczkach.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 13:22:50
Tagi: USA, Forma, pojazd, typ