Elektronika i Technologia...

tu znajdziesz interesujące Cię kwestie!

bezpieczne instalacje elektryczne

W celu ubezpieczenia systemów fotowoltaicznych i podłączonych do nich sprzętów elektronicznych przed przepięciami i sprzężeniami, wykorzystuje się szczególne ograniczniki fotowoltaika po stronie napięcia stałego, oraz standardowe ograniczniki przepięć po stronie prądu przemiennego. Dobór niestosownych ograniczników przepięć może stwarzać ryzyko pożarowe dla sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Reguły użytkowania ochrony przeciwprzepięciowej różnią się zależnie od zastosowanej ochrony odgromowej.

pomiar napięcia
Napisał: greensheepred
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wykorzystanie stosownej ochrony przeciwprzepięciowej po stronie AC na farmie fotowoltaicznej, jest zależne od układów sieci, jej rodzaju i rozciągłości, gatunku spodziewanych przepięć i konieczności, oraz opłacalności stosowanej ochrony - ograniczniki do urządzeń fotowoltaicznych. Reguły jej aplikowania powinno się rozważać w każdym wypadku oddzielnie, na podstawie norm ustalonych w normach i przepisach.

Instalacja elektryczna okaże się pewna, jeśli w skrzynce elektrycznej ulokujemy ochronnik przeciwprzepięciowy i wskaźniki awarii, jakie zasygnalizują konieczność wymiany ochronnika.

Ograniczniki powinny być poddawane okresowej kontroli chociaż raz w roku, natomiast pomocnicze oszacowanie należy zrealizować po wystąpieniu uderzenia piorunu w budynek.Są trzy grupy ochronników zabezpieczających przed przepięciami pochodzenia burzowego i łączeniowego które mogą wystąpić w sieci zasilającej budynek. Wybierając stosowny ogranicznik przepięć powinno się wziąć pod uwagę maksymalne napięcie stałej pracy pomiędzy przewodem fazowym i neutralnym. Ważny jest ukształtowanie sieci, oraz trwałość udarowa połączona z udarami prądowymi, jakie pochodzą od uderzenia piorunu - co zapewnia ochronę przepięciową?.

Ochronnik przeciwprzepięciowy w razie potrzeby pewnie przejmie falę przepięciową i odprowadzi prąd przepięciowy do uziomu, a nie do instalacji - lista ochronników przepięciowych. Ochroni nie tylko przed zmianą napięcia podczas burzy, ale również łączeniowymi, jakie mogą się zdarzyć w sieci zasilającej. Dobór i przeprowadzenie detali ochrony odgromowej, zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej trzeba powierzyć specjaliście.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 09:18:52
Tagi: sprzęt, piorun, Instalacja elektryczna, elektryk