Elektronika i Technologia...

tu znajdziesz interesujące Cię kwestie!

Karty zbliżeniowe jako karty bezdotykowe, plastikowe przypominające fizycznie kartę płatniczą, z wbudowanym niewielkim mikroprocesorem, pamięcią i antenką.

Kontrola dostępu to układ polegający na instalowaniu pewnych urządzeń lub oprogramowania oraz urzeczywistnianiu procedur organizacyjnych, mających na celu rozpoznawanie podmiotu. Kontrola dostępu znajduje zastosowanie przede wszystkim pośród wielkich korporacji, których podwładni pracują w biurowcach i kampusach. Często układy te stosuje się do zabezpieczenia psamodzielnych pomieszczeń, takich jak magazyny czy serwerownie. O uznaniu tej metody uwierzytelniania świadczy fakt wprowadzenia jej na imprezach masowych, wyciągach narciarskich, a też na płatnych parkingach. Kontrola dostępu jest to najtańsze rozwiązanie, przy każdych drzwiach zainstalowany jest czytnik – kontroler który został zaprogramowany do obsługi wprowadzonych kart, czytnik – kontroler nie jest połączony żadną siecią z pozostałymi czytnikami w budynku ale działa samodzielnie.

karty zbliżeniowe w torebce
Napisał: Andrew Magill
Na podstawie: http://www.flickr.com
Każda operacja wprowadzenia lub usunięcia karty do pamięci kontrolera kontroli dostępu potrzebuje wizyty serwisanta lub osoby będącej administratorem układu, jeśli w budynku jest mnóstwo przejść objętych kontrolą dostępności lub występuje nieprzerwana wymiana osób uprawnionych takie wyjście jest uciążliwe i nie efektywne. Systemy autonomiczne nie umożliwiają także ciągłego doglądania przejść i np. informowania ile osób i jakie osoby są w budowli lub danej strefie niezwykle często kontrolery autonomiczne nie zapisują w pamięci zastosowania karty zbliżeniowej więc nie da się odtworzyć z pamięci kto wchodził do wybranych lokali. U niektórych z rozwiązań jest możliwe ustawienie harmonogramów czasowych dostępu dla każdej z kart ludzi upełnomocnionych (np. zakaz wejścia w dni wolne). Kontrola dostępu autonomicznego doładowywana jest z zasilacza sieciowego lub baterii. Zobacz: transcom-system.com.pl.

Montowane są również kontrolery wbudowane w mechanizm klamki (spotykane niejednokrotnie w systemach hotelowych). Ważną zaletą systemów autonomicznych (i jedyną) jest fakt, że nie potrzebują wykonania instalacji przewodzącej pomiędzy kontrolerami kontroli dostępu a centralą. Kontrola dostępu robiona jako układ autonomiczny może być uważana jako elektroniczna wersja typowego klucza mechanicznego. Wszystkie metody identyfikacji wymagają pewnych urządzeń wejściowych (skaner, klawiatura) oraz wykonawczych (rygle, zamki elektroniczne). Dobrym wyjściem jest połączenie wszystkich detali systemu w sieć, tworząc oparty na informatyce układ zabezpieczeń.

Karty zbliżeniowe czyli inaczej karty bezdotykowe to plastikowe karty elektroniczne przypominające wyglądem kartę płatniczą, z wbudowanym niedużym mikroprocesorem, pamięcią i anteną. Odczyt danych z karty odbywa się bezprzewodowo przez indukcję elektromagnetyczną bez konieczności wsuwania karty do czytnika. Cewka czytnika wzbudza cewkę karty, co zasila układ elektroniczny karty.

Układ ten stosownie moduluje sygnał wysyłany przez cewkę karty, który jest odbierany przez czytnik i odpowiednio interpretowany. Standardowe karty działają na odległość od paru do kilkunastu centymetrów. Istnieją karty z swoim zasilaniem, co pozwala na powiększenie zasięgu do kilku metrów.

Przeczytaj również: http://www.transcom-system.com.pl/pl/produkty/oprogramowanie

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-12 16:14:34
Tagi: mechanizm, kontrolery, operacja